10 najpopularniejszych regionów winiarskich na świecie

10 najpopularniejszych regionów winiarskich na świecie

Różnorodność smaków – Bordeaux, Francja

Wśród miłośników win z całego świata Bordeaux wyróżnia się jako jedna z najbardziej popularnych i renomowanych regionów winiarskich. To miejsce, gdzie powstają niektóre z najbardziej ekskluzywnych i drogich win na świecie. Różnorodność terenu, klimatu oraz unikalne połączenia gatunków winogron tworzą wyjątkowy smak, który nie jest do podrobienia.

Jest to też miejsce, gdzie spotkamy najwięcej zwolenników win czerwonych. Typowe dla regionu Bordeaux są wina złożone i mocno cierpkie, o wyraźnym charakterze i bogatej palecie smaków. Są to przede wszystkim wina długowieczne, które z roku na rok zyskują na wartości.

Doskonałe tło – Toskania, Włochy

Odwiedzając Toskanię, trudno oprzeć się walorom krajobrazowym tego regionu. Łagodne wzgórza porośnięte winnicami, urokliwe miasteczka, które wydają się być cichymi strażnikami tradycji winiarskiej regionu. To wszystko sprawia, że Toskania jest miejscem, do którego chcą wracać miłośnicy win. Toskańskie wina charakteryzują się niezwykłą różnorodnością – znaleźć tutaj można zarówno lekkie, orzeźwiające białe wina, jak też pełne, czerwone wina o wyraźnej strukturze.

Szczególną popularnością cieszy się wino o nazwie Chianti – wino czerwone, które jest doskonałym towarzyszem do typowo włoskich potraw. Wina z Toskanii są cenione za swój unikalny smak i aromat, a do doświadczenia ich w pełnej krasie warto udać się do jednej z licznych winnic regionu.

Sekrety morza – Istra i Dalmacja, Chorwacja

Wino chorwackie zasługuje na szczególne wyróżnienie. Regiony Istra i Dalmacja charakteryzuje specyficzny klimat – ciepły, suchy, z łagodnymi zimami i dużą ilością słońca w okresie letnim. To doskonałe warunki do uprawy winorośli, co przekłada się na jakość produkowanych tutaj win.

Wino chorwackie Winoland to przede wszystkim wina białe, o orzeźwiającym smaku i aromacie. Szczególnym uznaniem cieszą się wina produkowane z autochtonicznej odmiany winorośli – malvaziji, które charakteryzują się niezwykle bogatym bukietem aromatów, z nutami owocowymi i kwiatowymi na czele. Ale chorwacka winiarska scena to również doskonałe wina czerwone, które coraz częściej zdobywają uznanie na międzynarodowych konkursach.