Jaki akumulator wybrać do łodzi?

Jaki akumulator wybrać do łodzi?

Jeśli chodzi o akumulator do łodzi, to wybór jest pory. Wynika to z dwóch głównych powodów. Po pierwsze pojawiają się ciągle nowe technologie, jak i nowe produkty nowych marek. Zależnie od wielkości naszej łodzi oraz sposobu jej użytkowania będzie nam potrzebny inny akumulator do łodzi. Może to być akumulator rozruchowy o dużej mocy, akumulator rozładowania głębokiego, czy też akumulator dual. Ten ostatni pełni zarówno funkcję akumulatorach rozładowania głębokiego oraz rozruchowego.

Akumulator do łodzi rozruchowy ma za zadanie uruchomić silnik. Spotyka się go w łodziach ze spalinowymi silnikami. Będzie on podładowywany poprzez alternator podczas pracy silnika. Z kolei akumulator głębokiego rozładowania jest potrzeby do napędzania elektrycznego silnika, jak i zasilania pokładowych urządzeń. Gdy wybieramy akumulator rozładowania głębokiego, to trzeba zwrócić uwagę na jego pojemność, przewidywaną żywotność oraz także napięcie.

Dobór właściwy akumulatora do łódki zależy od bardzo wielu czynników. Musimy tutaj uwzględnić wielkość łódki, jej przeznaczenie, konfigurację elektrycznego układu łodzi, pokonywane dystanse oraz długość rejsu, a do tego ilość wyposażenia dodatkowe zasilanego energia elektryczną.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest na pewno zasilanie poszczególnych modułów elektrycznej instalacji łodzi różnymi akumulatorami. W praktyce spotykamy się z konfiguracjami następującymi:

  • jeden akumulator do rozruchu oraz zasilania pokładowych urządzeń,
  • jeden akumulator jedynie do rozruchu silnika,
  • układ kilku akumulatorów o przeróżnych przeznaczeniach.