Johan Cruyff – czy znasz tego piłkarza?

Johan Cruyff – czy znasz tego piłkarza?

Johan Cruyff to holenderska legenda piłki nożnej. Najlepiej pamiętany jest za poprowadzenie Holandii do pierwszego i jak dotąd jedynego tytułu mistrza świata w 1974 roku. Jego wkład w piłkę nożną – i ogólnie w sport – jest ogromny, nawet jak na dzisiejsze standardy. Ale co, jeśli nie znasz jeszcze tej legendy? Powiemy ci wszystko, co naszym zdaniem warto o nim wiedzieć.

Na początku lat 60. Cruyff awansował w Ajaxie Amsterdam i w 1965 roku stał się częścią głównego składu. Już w pierwszym roku regularnej gry został uznany Piłkarzem Roku w Europie – nagrodę tę zdobył ponownie w 1971 roku. W 1971 roku strzelił 24 bramki dla Ajaxu Amsterdam i pomógł im zdobyć Puchar Europy po raz pierwszy w historii. To właśnie podczas tego turnieju miał moment, który na zawsze zmienił piłkę nożną: jego ruch „Cruyff turn” uczynił go sławnym na całym świecie i do dziś jest używany przez najlepszych graczy, takich jak Cristiano Ronaldo, Sergio Ramos czy Gareth Bale.

Cruyff trafił do FC Barcelony w 1973 roku i pomógł jej zdobyć pierwszy od 14 lat tytuł mistrza La Liga. W ciągu następnych trzech sezonów zdobył kolejne trzy tytuły ligowe i jeden Puchar Hiszpanii, ustanawiając się jednym z najbardziej utytułowanych zawodników Barçy w historii.

Więcej na: jasportowiec.pl