Sznurek do makramy

Sznurek do makramy

Makrama to jedna z dziedzin rękodzieła, która w ostatnim czasie ponownie zyskuje na popularności. To nic innego, jak sztuka tworzenia fantazyjnych, sznurkowych splotów. Z makramowych plecionek powstają makatki, wiszące kwietniki, osłonki na doniczki, ale również siatki na zakupy czy oryginalna biżuteria. Co ważne, taki rodzaj twórczości nie wymaga zakupu dużej ilości akcesoriów. Na początek wystarczy nabyć odpowiedni sznurek. Jaki sznurek do makramy wybrać?

Rodzaje sznurka do makramy

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sznurka, nadających się do tworzenia fantazyjnych splotów. Ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, najpopularniejszy jest sznurek do makramy z bawełny. Tego rodzaju materiał występuje w wielu różnych grubościach, z czego do najczęściej wybieranych należą sznurki o grubości 3, 5 i 9mm. Ze względu na różnice w funkcjonalności, najcieńsze nadają się do wytwarzania przedmiotów o drobnym splocie, z dużą ilością detali, takich jak np. bransoletki czy siatki na zakupy. Makatki czy chodniki wyplata się zwykle ze sznurka o większej grubości.

Sznurki różnią się również fakturą. Wybierać można spośród plecionych, skręcanych i czesanki, z rdzeniem poliestrowym lub bez niego. Tańszym rozwiązaniem niż sznurek z włokiem naturalnych jest akryl, jednak w jego przypadku trzeba pamiętać, że raz zaplecionej pracy nie da się rozpleść. Z tego powodu sznurka akrylowego nie poleca się dla osób początkujących. W przypadku wykrycia błędu w splocie, nie da się go usunąć.

Sznurki farbowane i naturalne

Do niedawana, makrama kojarzyła się głównie z plecionkami w kolorze naturalnych beżów, od bardzo jasnych po kawowe. Od pewnego czasu jednak sznurek do makramy nabyć można również w wersjach farbowanych na niemal wszystkie kolory. Trzeba pamiętać, aby przygotowując się do robótki, zakupić wystarczającą ilość sznurka z jednej partii. Poszczególne partie mogą się bowiem różnić odcieniem.