Transport maszyn budowlanych

Transport maszyn budowlanych

Ciężki sprzęt budowlany taki jak koparki, równiarki czy dźwigi to obowiązkowe maszyny na każdej budowie. Samobieżne przemieszczanie się takich maszyn pomiędzy budowami byłoby nie tylko czasochłonne, ale również wysoce kosztowne. Z tego powodu transport całych maszyn budowlanych odbywa się najczęściej na specjalnie do tego celu przystosowanych niskopodwoziowych samochodach ciężarowych, lub w przypadku transportu w częściach, z wykorzystaniem ciągników siodłowych z naczepą typu plandeka.

Ze względu na duże gabaryty sprzętu budowlanego, niekiedy do jego transportu potrzebne jest zorganizowanie przewozu nienormatywnego, który to objęty jest oddzielnymi przepisami drogowymi. Załadowany sprzęt budowlany musi być porządnie zabezpieczony, aby uniemożliwić się jego przemieszczanie w czasie przewozu. W tym celu wykorzystuje się łańcuchy i pasy transportowe, specjalne kliny pod koła, a także specjalne blokady montowane na sztywno do konstrukcji pojazdu transportującego.

Maszyny budowlane przewożone mogą być zależnie od rodzaju, w całości, lub rozmontowane na mniejsze elementy, które składane są po dostarczeniu na miejsce budowy. Transport maszyn budowlanych odbywa się ich uprzednim załadunku, do którego wykorzystuje się różnego rodzaju wciągarki i dźwigi, lub specjalnych najazdów umożliwiających wjechanie sprzętem budowlanym na naczepę. Wszystkie czynności związane z przewozem sprzętu budowlanego muszą odbywać się z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa i szczególnej ostrożności. Duże gabaryty maszyn mogą stwarzać niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku, a także w przypadku ich uszkodzenia powodować bardzo wysokie koszty związane z ich naprawą.